Latarnie i wskaźniki świetlne stosowane na PKP

- latarnia na zwrotnicę lewą lub prawą
- latarnia na rozjazd symetryczny
- latarnia na rozjazd krzyżowy
- latarnia na wykolejnicę
- latarnia na obrotnicę
- latarnia na kozioł oporowy
- latarnia na żuraw wodny
- wskaźnik W4 (czoło pociągu)
- wskaźniki W10a, W10b (odcinek z popychaniem)
- wskaźnik W19, W20 (ograniczona droga hamowania)
- wskaźnik W21 (podwyższona prędkość w kierunku zwrotnym, wartości: 50, 60, 70, 80 lub 90 km/h)
- wskaźnik W24 (wjazd na tor niewłaściwy)
- wskaźnik W26a (wjazd na grupę torów dalekobieżnych) i W26b (wjazd na grupę torów podmiejskich)
Opracowano na podstawie:
- przepisów sygnalizacji na Polskich Kolejach Państwowych E1 (wersja z 15.08.1998 r. wraz z poprawkami),
- wytycznych technicznych budowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym w przedsiębiorstwie Polskie Koleje Państwowe (WTB-E10).
- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz. U. z dnia 9 września 2005 r.),
- rysunków konstrukcyjnych (wszystkie materiały pochodzą ze strony http://kolej.krb.com.pl/).
W opracowaniu wykorzystano czcionkę dla oznaczeń kolejowych BN-67.9010-03 autorstwa Emila Wojtackiego.
Czy ktoś próbował te latarnie w skali 1:25 wykonać z metalu( wyciąć laserem czy wytrawić)? Papier chyba nie nadaje się do kolejki ogródkowej (balkonowej).
Zawsze można jeszcze przeeksperymentować, jaką odporność na naturę ma karton nasączony cyjanoakrylem…
Zacząłem sklejać latarnie na kozioł oporowy w skali 1:25, ale mam problem z drzwiczkami bocznymi. Na górze powinna być chyba rynienka, która nachodzi na drzwiczki ( cześć nr 3). I nie wiem czy ta rynienka powinna być przymocowana do części 2 czy 2a. Jakby ktoś miał zdjęcie oryginału lub prawidłowo sklejonej latarni to jestem zainteresowany. A jeszcze jedno pytanie jak wysoko nad szyna powinna wisieć ta latarnia, oraz czy ktoś ma rysunek kozła oporowego. Znalazłem w sieci w wersji H0 z artykułów pana Leszka L oraz drugi z wygiętej szyny po łuku. Niestety w okolicy takich nie widuję, za to takie http://kozlyoporowe.pl/
Z racji rozmiarów, rynienka (właściwie okapnik) została w modelu pominięta, jeśli jednak chcesz ją odtworzyć, to powinna być raczej przyklejona do cz. 2 (por. rysunek złożeniowy prawdziwej latarni, cz. 0240331). Co do wysokości zamocowania to jest to ok. 2m nad główką szyny. Rysunków do kozła oporowego z szyn niestety nie mam, ale jest to konstrukcja raczej nieznormalizowana, a więc pewna dowolność jest wskazana. Jedyne istotne wymiary to środek belki powinien być w osi zderzaków (~1050mm nad główką szyny) oraz powinien być szerszy niż rozstaw osi zderzaków (~2200mm). W galerii podanej przez Ciebie strony jest rysunek z niektórymi wymiarami, resztę można spróbować odtworzyć przez proporcje ze zdjęć.
Dalej walczę z tą latarnią na kozioł oporowy. Papier nasączony klejem CA Joker. Środek wyklejony klejąca taśma aluminiowom, dioda SMD świeci na biało. Problem czym taka latarnią była podświetlana za nim użyto żarówek. Chyba nie świeczkami, a chce założyć jakiś kolorowy filtr na diodę by kolor światła był poprawny. Ma ktoś dobra metodę na taki filtr. Szybki z plastiku matowego. Przydałby się jeszcze model oprawy oświetleniowej typu trumienka. Słupy żerdzie betonowe widziałem już wycięte laserowo w 1:25.
Przed epoką oświetlenia elektrycznego latarnie były oświetlane lampami naftowymi, które dawały żółte światło – w modelu z powodzeniem można użyć żółtego LEDa.
Co do oprawy oświetleniowej – dopisana do listy życzeń :)