O Repozytorium

Zakaz fotografowania Wszystko zaczęło się od zdjęcia miniatury kukułki

Pierwotnie Repozytorium było, jak wynika z nazwy, składnicą moich własnych wariacji na temat wskaźników i znaków spotykanych na polskiej kolei. Temat chwycił, więc szybko odgrzebałem na stronie przepisowej Radosława Bacha dokumentację ze zwymiarowanymi wskaźnikami i opracowałem pierwszy publicznie dostępny i realistyczny model wskaźników kolejowych stosowanych na PKP.

Od tamtej pory gromadzę w Repozytorium darmowe modele przeróżnych drobiazgów, które mogą okazać się przydatne dla każdego modelarza kolejowego. Znajdziecie tu modele wskaźników kolejowych, semaforów i sygnalizatorów oraz innego wyposażenia kolejowego. Poza tym dostępne są modele przydatne przy odtwarzaniu sąsiedztwa torów kolejowych np. znaki drogowe. Wszystko to zostało opracowane w formie plików PDF, gotowych do wydruku, w kilku najpopularniejszych podziałkach kolejowych.

Modele dostępne w Repozytorium nie są już w żadnym wypadku wariacją na temat. Staram się, aby opracowania opierały się na oficjalnej dokumentacji (przepisy, rysunki konstrukcyjne). Jeżeli taka dokumentacja nie jest dostępna – opracowanie bazuje na wymiarach rzeczywistego obiektu (odtworzonych ze zdjęć lub, po prostu, zmierzonych w terenie). W opisie każdego modelu podaję zawsze źródło dokumentacji, aby bardziej dociekliwi modelarze mogli zweryfikować poprawność opracowania.

Obecne, trzecie już wcielenie Repozytorium postanowiłem rozszerzyć do roli modelarskiego kompendium o infrastrukturze i sygnalizacji kolejowej. Za wzór biorę sobie doskonałe dzieło Stefana Carstena Signale, które bez zbędnego wchodzenia w arkana inżynierii sterowania ruchem kolejowym, w przystępny sposób opisuje formy sygnałów i wskaźników kolei niemieckich, ich znaczenie, sposób ustawiania oraz historię. Mam nadzieję, że w podobny sposób uda mi się podsumować w jednym miejscu rozproszoną dotychczas wiedzę o polskiej sygnalizacji i infrastrukturze kolejowej. Czy to się uda, czas pokaże. Oczywiście liczę także na waszą pomoc, gdyż za autorytet w tej tematyce się nie uważam.

Jeszcze słówko o nazwie, bo sporo osób o to pyta: skąd PKP w tytule? Wbrew pozorom nie jest to gloryfikacja rodzimego przewoźnika kolejowego – pełny tytuł strony to Repozytorium papierowych konstrukcji Pawła.

Słowo o autorze

Wystawa USRK, Skierniewice 2013 Żeby nie zanudzać, swój życiorys streszczę do: urodziłem się pierwszego dnia roku katastrofy w Czarnobylu i jakoś żyję do dzisiaj. Przedstawiam się najczęściej jako aspirujący awanturnik wiodący potrójne życie programisty-archeologa za dnia, grafika komputerowego w nocy i miłośnika kolei w weekendy.

Swoją przygodę z modelarstwem zacząłem jeszcze w podstawówce masowo przetwarzając z 2D do 3D wszystko, co wydawał podówczas LOK w Małym Modelarzu. Niedługo potem pojawiła się fascynacja koleją – można by powiedzieć znikąd, bo ani sam z koleją nie miałem za często do czynienia, ani nie miałem kolejarza w rodzinie, a nawet do najbliższych torów kolejowych było mi nie po drodze. Tak czy inaczej, wyposażony w sławetne Kartonowe modele wagonów i lokomotyw, postanowiłem połączyć swoje modelarskie ciągoty z kolejowym bakcylem.

Od tamtej pory przeszedłem z etapu aktywnego sklejania do aktywnego projektowania i poszukiwania dokumentacji. Wrodzone zainteresowanie piktogramami sprawiło, że moje kolejowe szaleństwo skupiło się na sygnalizacji. Efektem tego jest właśnie Repozytorium oraz członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w roli montera USRK i webmastera.

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele