Linki

Kolejowa Strona Przepisowa

Prawdopodobnie jedyne miejsce w sieci będące tak kompletnym zbiorem przepisów i instrukcji kolejowych PKP. A wszystko to dzięki tytanicznej pracy autora strony, Radosława Bacha. To tu znajdziecie najważniejsze instrukcje: przepisy sygnalizacji E1 oraz wytyczne techniczne budowy urządzeń SRK WTB-E10. Na osobnej stronie znajdziecie także bogaty zestaw dodatków do symulatorów kolejowych z serii Trainz.


Plany modelarskie polskiego taboru

Serwis znany także jako strona Ubottda. Bardzo dobry zbiór rysunków konstrukcyjnych wybranych lokomotyw i wagonów PKP (niemal kompletna dokumentacja do lokomotyw Pt47, Ol49 i Ty51!). Także jedyne miejsce, gdzie można znaleźć pełne kopie Albumów konstrukcyjnych urządzeń zabezpieczenia ruchu.


Prywatne koleje Covalusa

Strona Marcina Kowalczyka, znanego szerzej jako Covalus – najlepszego autora creepy-pasty wśród miłośników kolei i najlepszego miłośnika kolei wśród autorów creepy-pasty.  Na jego stronie znajdziecie komplet jego opowiadań, bogate archiwum starych instrukcji kolejowych oraz bodaj pierwsze opracowanie w polskim Internecie dotyczące sygnalizacji sprzed 1959 roku.


Transport szynowy

Doskonała strona Macieja Górowskiego traktująca o wszystkim, co porusza się po szynach. Opracowania dotyczące współczesnych lokomotyw, tramwajów, pojazdów metra, a także osobny dział stanowiący wstęp do zagadnienia sygnalizacji i sterowania ruchem kolejowym i budowy dróg kolejowych. Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika kolei.


Pod semaforkiem

Strona Pawła Niedomagały z bogatą kolekcją zdjęć z linii kolejowych, z których wiele już nie istnieje.


Baza danych kolejowych Semaforek

Wiki poświęcona opisom punktów eksploatacyjnych na polskich liniach kolejowych. Mocną stroną są opisy stacji i przystanków zaopatrzone w dokładne plany torowe zgodne z instrukcją D27. Tak więc jeśli poszukujecie inspiracji do kolejnej makiety lub chcecie się upewnić, że dany układ torowy będzie realistyczny – już wiecie gdzie szukać.


Znaki drogowe – historia i współczesność

Co prawda niekolejowa, ale jednak warta odwiedzenia strona Macieja Rynowieckiego, bardzo szczegółowo opisująca historię i ewolucję znaków drogowych.


Mateusz Kowalski - Modele 1:87
Strona Mateusza Kowalskiego poświęcona jego bogatej kolekcji współczesnego taboru PKP w podziałce H0, zawiera także recenzje najnowszych modeli i bieżące informacje o nowościach na rynku modelarskim. Niejeden sklep modelarski mógłby tu się nauczyć jak profesjonalnie zaprezentować produkt.


The Signal Page

Baza adresowa stron poświęconych przepisom i sygnalizacji kolejowej z różnych zakątków świata. Strona w języku angielskim i holenderskim.


Blocksignal.de

Strona poświęcona historii rozwoju sygnalizacji i infrastruktury sterowania ruchem kolejowym na ziemiach niemieckich. Strona w języku niemieckim, ale artykuł poświęcony sygnalizacji Śląskiej Kolei Górskiej (znanej po wojnie jako sygnalizacji we Wrocławskiej DOKP) jest dostępny po polsku!


Epoche II

Tytuł mówi sam za siebie – wszystko o transporcie kolejowym w Niemczech w epoce drugiej, czyli od 1919 do 1945 roku. Strona zawiera także obszerny dział poświęcony infrastrukturze drogowej z tego okresu. Strona w języku niemieckim lub angielskim.


Elektromechanische Eisenbahnläutewerke

Szczegółowe opracowanie autorstwa Wolfganga Lista dotyczące historii, konstrukcji i zastosowania urządzeń dzwonowych, głównie na kolejach niemieckich. Strona w języku niemieckim.


Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia Skierniewice

Last but not least. Miejsce, w którym trawię niektóre weekendy, odrdzewiając, skręcając lub przenosząc z miejsca na miejsce różne kolejowe żelastwo. Co z tego wychodzi możecie się przekonać na najbliższych dniach otwartych.


Dział jest przez cały czas uzupełniany. Znasz jakąś dobrą stronę o kolei, a jej tu nie ma? A może uważasz, że właśnie Twoja strona powinna się tutaj znaleźć? Skontaktuj się ze mną.

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele