Linki

Kolejowa Strona Przepisowa

Prawdopodobnie jedyne miejsce w sieci będące tak kompletnym zbiorem przepisów i instrukcji kolejowych PKP. A wszystko to dzięki tytanicznej pracy autora strony, Radosława Bacha. To tu znajdziecie najważniejsze instrukcje: przepisy sygnalizacji E1 oraz wytyczne techniczne budowy urządzeń SRK WTB-E10. Na osobnej stronie znajdziecie także bogaty zestaw dodatków do symulatorów kolejowych z serii Trainz.


Plany modelarskie polskiego taboru

Serwis znany także jako strona Ubottda. Bardzo dobry zbiór rysunków konstrukcyjnych wybranych lokomotyw i wagonów PKP (niemal kompletna dokumentacja do lokomotyw Pt47, Ol49 i Ty51!). Także jedyne miejsce, gdzie można znaleźć pełne kopie Albumów konstrukcyjnych urządzeń zabezpieczenia ruchu.


Baza danych kolejowych Semaforek

Wiki poświęcona opisom punktów eksploatacyjnych na polskich liniach kolejowych. Mocną stroną są opisy stacji i przystanków zaopatrzone w dokładne plany torowe zgodne z instrukcją D27. Tak więc jeśli poszukujecie inspiracji do kolejnej makiety lub chcecie się upewnić, że dany układ torowy będzie realistyczny – już wiecie gdzie szukać.


Prywatne Koleje Covalusa

Strona Marcina Kowalczyka, znanego szerzej jako Covalus – najlepszego autora creepy-pasty wśród miłośników kolei i najlepszego miłośnika kolei wśród autorów creepy-pasty.  Na jego stronie znajdziecie komplet jego opowiadań, bogate archiwum starych instrukcji kolejowych oraz bodaj pierwsze opracowanie w polskim Internecie dotyczące sygnalizacji sprzed 1959 roku.


Transport szynowy

Doskonała strona Macieja Górowskiego traktująca o wszystkim, co porusza się po szynach. Opracowania dotyczące współczesnych lokomotyw, tramwajów, pojazdów metra, a także osobny dział stanowiący wstęp do zagadnienia sygnalizacji i sterowania ruchem kolejowym i budowy dróg kolejowych. Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika kolei.


Pod semaforkiem

Strona Pawła Niedomagały z bogatą kolekcją zdjęć z linii kolejowych, z których wiele już nie istnieje.


Znaki drogowe – historia i współczesność

Co prawda niekolejowa, ale jednak warta odwiedzenia strona Macieja Rynowieckiego, bardzo szczegółowo opisująca historię i ewolucję znaków drogowych.


Modele PKP 1:87

Strona Mateusza Kowalskiego poświęcona jego bogatej kolekcji współczesnego taboru PKP w podziałce H0, zawiera także recenzje najnowszych modeli i bieżące informacje o nowościach na rynku modelarskim. Niejeden sklep modelarski mógłby tu się nauczyć jak profesjonalnie zaprezentować produkt.


The Signal Page

Baza adresowa stron poświęconych przepisom i sygnalizacji kolejowej z różnych zakątków świata. Strona w języku angielskim i holenderskim.


Blocksignal.de

Strona poświęcona historii rozwoju sygnalizacji i infrastruktury sterowania ruchem kolejowym na ziemiach niemieckich. Strona w języku niemieckim, ale artykuł poświęcony sygnalizacji Śląskiej Kolei Górskiej (znanej po wojnie jako sygnalizacji we Wrocławskiej DOKP) jest dostępny po polsku!


Epoche II

Tytuł mówi sam za siebie – wszystko o transporcie kolejowym w Niemczech w epoce drugiej, czyli od 1919 do 1945 roku. Strona zawiera także obszerny dział poświęcony infrastrukturze drogowej z tego okresu. Strona w języku niemieckim lub angielskim.


Elektromechanische Eisenbahnläutewerke

Szczegółowe opracowanie autorstwa Wolfganga Lista dotyczące historii, konstrukcji i zastosowania urządzeń dzwonowych, głównie na kolejach niemieckich. Strona w języku niemieckim.

Strona niedostępna od 2017 roku, archiwalna wersja dostępna w Internet Archive tutaj.


KolejoweLK207

Strona poświęcona urządzeniom stosowanym na przejazdach kolejowych w Polsce z bogatą galerią różnych rozwiązań sygnalizatorów przejazdowych i napędów rogatkowych


Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia Skierniewice

Last but not least. Miejsce, w którym trawię niektóre weekendy, odrdzewiając, skręcając lub przenosząc z miejsca na miejsce różne kolejowe żelastwo. Co z tego wychodzi możecie się przekonać na najbliższych dniach otwartych.


Dział jest przez cały czas uzupełniany. Znasz jakąś dobrą stronę o kolei, a jej tu nie ma? A może uważasz, że właśnie Twoja strona powinna się tutaj znaleźć? Skontaktuj się ze mną.

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele