Tarcza ostrzegawcza DRG
Galerie | W obiektywie

W obiektywie: tarcza ostrzegawcza DRG

W tym odcinku galerii W obiektywie przyjrzymy się bliżej prawdziwemu unikatowi – jedynemu zachowanemu sygnalizatorowi Śląskiej Kolei Górskiej. Tarcza ostrzegawcza pochodzi ze stacji Wałbrzych Szczawienko (wjzad z kierunku Boguszów Gorce Wschód) i jest elementem sygnalizacji II odcinka próbnego ŚKG. Tarcza dotrwała zapomniana na swoim miejscu do 1999 roku, kiedy została przetransportowana do Parowozowni Skierniewice jako przyszły eksponat.

Niestety, nie dysponuję zdjęciami tej tarczy w jej oryginalnej lokalizacji i jeszcze w pozycji wertykalnej. Podobno jej zdjęcie trafiło do instrukcji E1 z 1958 roku. Zdjęcie tarczy ostrzegawczej tego samego typu, ale pochodzące z okolic Lipska (wjazd na stację Gröbers), możecie zobaczyć tutaj.

Warto zwrócić uwagę, że sygnalizatory tego systemu miały dość ciekawą konstrukcję, która umożliwiała z kilku podstawowych podzespołów (np. komory sygnałowe lub pomost roboczy), konstruowanie różnych typów sygnalizatorów. Na przykład takiego wykorzystania można natrafić w Muzeum Kolei w Zlonicach, gdzie jednym z eksponatów jest tarcza manewrowa wzoru austriackiego , stosowanego na kolejach czeskich do końca lat 50-tych XX wieku.

Przymiar na zdjęciach ma 50cm długości, działka co 2,5cm.

Podziękowania dla Andrzeja Zielińskiego za pomoc w fotografowaniu oraz dla Ariela Ciechańskiego za szczegóły dotyczące lokalizacji i losów tarczy.

Jeden komentarz:

  1. GreifScotland 17 lutego 2018 o 14:46

    Przepięknie
    kolejny model do zrobienia będize w kolejce :D
    Dziękuję za tytaniczną pracę po raz kolejny!!!
    Brawo !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele