Malowanie urządzeń dzwonowych
Aktualności

Jeszcze jeden staroć do kolekcji

W dziale Pozostała infrastruktura kolejowa zamieściłem nowy model – urządzenie dzwonowe. Jest to kolejny obiekt z sąsiedztwa żelaznych szlaków, który w Polsce jest już gatunkiem wymarłym.

Malowanie urządzeń dzwonowych

Jeszcze przed II wojną światową urządzenia te można było spotkać przy wielu strażnicach przejazdowych – ich zadaniem było informowanie dróżnika za pomocą kombinacji uderzeń o sytuacji na szlaku. Rozwój telefonii kolejowej przypieczętował ich los – do połowy lat 60-tych XX wieku pozostało tylko jedno czynne urządzenie w Porajowie*, na dodatek na szlaku nie będącym odcinkiem sieci PKP (szlak Zittau – Liberec przebiegający na krótkim odcinku przez terytorium Polski). Nieliczne egzemplarze, często pozbawione dzwonów i mechanizmu przetrwały do lat 90-tych pełniąc funkcję skrzynek przyłączy telefonicznych. Przynajmniej jedno takie przetrzebione urządzenie (właściwie sama obudowa) znajduje się w zbiorach PSMK w Parowozowni Skierniewice.

A może wy wiecie, czy gdzieś jeszcze zachowały się chociaż fragmenty takich urządzeń? Chętnie zapoznam się z waszymi odpowiedziami.

Tymczasem, życzę przyjemnego sklejania.

*Wg artykułu T. Roszaka (KMiD 1/2002) w 1997 urządzenie jeszcze istniało. W 2012 nie było już śladu ani po urządzeniu ani po pobliskiej strażnicy.

Jeden komentarz:

  1. Dzwon 19 października 2017 o 20:46

    Witam. Widziałem dzisiaj taki dzwon u emerytowanego kolejarza, wyglądał jak ten zielony. Niestety został przerobiony na wędzarnie. Piękny i ciekawy kształt . Pozdrawiam Konrad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele