Wskaźniki W9 i W14
Aktualności

Powrót do źródeł

Wskaźniki W9 i W14

Po dłuższym okresie nieróbstwa wreszcie wziąłem się za opracowywanie kolejnych modeli. Tym razem wracamy do źródeł, czyli do wskaźników kolejowych. W wasze ręce oddaję nowe opracowanie zawierające wskaźniki i sygnały stałe według wzoru obowiązującego od 2014. Najbardziej zauważalną zmianą w stosunku do wskaźników pokutujących od lat 60-tych XX wieku jest inny wygląd wskaźnika prędkości szlakowej W27 (biała tablica zamiast czarnej), dzięki czemu nie myli się ze wskaźnikiem podwyższenia prędkości W21, znormalizowanie czcionki używanej na wskaźnikach oraz wprowadzenie całego szeregu nowych znaków, które mają obowiązywać na liniach wyposażonych w system ERMTS/ETCS.

Opracowanie wybiega nawet trochę w przyszłość, gdyż uwzględnia zmiany które zaczną obowiązywać dopiero za 5 dni (od 23 kwietnia) np. wprowadzenie oznaczenia prędkości na wskaźnikach W9 i W14 (granice odcinka z ograniczeniem prędkości) oraz strzałek W35 i W36 wskazujących, w którym kierunku za rozjazdem ograniczenie prędkości obowiązuje.

Przy okazji przygotowania nowych modeli nasunęła mi się pewna myśl. Z jednej strony instrukcja Ie-1 zaczyna coraz bardziej puchnąć i grozi jej los kodeksu ruchu drogowego, który już dawno przekroczył liczbę 200 (!) znaków drogowych. Z drugiej strony ustawodawca i zarządcy infrastruktury idą wreszcie z duchem czasu i uwzględniają nowe wymagania stawiane sygnalizacji (wprowadzenie systemu ERMTS). Poza tym uporządkowano naleciałości ze starych przepisów jak podobne do siebie wskaźniki lub oznakowanie nie dostosowane do skomplikowanych sytuacji (po dziś dzień nie wiem jak maszynista ma ogarnąć „zagnieżdżone” odcinki z ograniczeniem prędkości, jeśli na wskaźnikach W9 lub W14 nie ma powtórzonej cyfry prędkości).

Tak czy inaczej tym opracowaniem rozpoczynam kolejny cykl prac w Repozytorium. Wkrótce postaram się opublikować modele wskaźników świetlnych i latarni obowiązujących od 2014 roku. Następne w kolejce czekają stare opracowania wskaźników kolejowych, które odbiegają swoim standardem od modeli obecnie publikowanych w repozytorium i wymagają lepszego uporządkowania pod względem epok modelarskich.

Tak więc miłego sklejania i pamiętajcie o myciu rąk, przed i po.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele