Znaki pochylenia podłużnego PKP (tzw. pochylniki) dla linii niezelektryfikowanych, dla wszystkich typów załomów. Opracowanie zawiera reguły ustawiania pochylników.
Opracowane na podstawie:
- Instrukcja D1 Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych, załącznik do Uchwały nr 155 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dnia 6 czerwca 2002r. (treść za http://kolej.krb.com.pl/, ostatni dostęp 17 grudnia 2014),
- Lewiński, L.: Budujemy makietę modułową (7) (Świat kolei 2/2002).
O ile dobrze pamiętam, to zgodnie z Id-1(D-1) pochylnik ustawia się po jednej stronie linii (prawej, patrząc w kierunku rosnącego kilometrażu) i jest on malowany dwustronnie z informacją o pochyleniu. Poza tym nie ustawia się go na każdym załomie niwelety.
Zgadza się. Pochylniki na liniach niezelektryfikowanych powinno się teoretycznie ustawiać tylko z prawej strony torowiska (instrukcja D1 z 1982r., załącznik 6, pkt. 3.d). W praktyce stawiało się często osobny pochylnik obrazujący sytuację w kierunku malejącego kilometrażu, zwłaszcza jeżeli torów było więcej i znak z lewej strony mógł pozostać niezauważony – wszak pochylnik jest też informacją dla maszynisty, ułatwiającą podjęcie decyzji co do regulacji prędkości pociągu. Jednak w zgodzie z przepisami powinno być tylko z prawej i tu jest błąd w opracowaniu.
Nie słyszałem natomiast o malowaniu oznaczeń z obu stron, choć jest to faktycznie wykonalne i ta sama blacha może oznaczać jazdę z górki i pod górkę. Czasami jednak znak umieszcza się w pewnej odległości od faktycznego punktu załomu (załącznik, pkt 3.c) i wtedy potrzebne są dwa pochylniki.
Co do kwestii, które załomy powinny być oznaczone, to instrukcja opracowania jest zgodna z ww. załącznikiem, pkt. 3.b.