Wzorzec czcionki dworcowej
Aktualności

W poszukiwaniu prawdziwej dworcowej czcionki

Wzorzec czcionki dworcowej

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie odtrąbić modelarski sukces rozgrzebując czcionkę Dworcowa PKP, która od lat funkcjonowała jako jedyne cyfrowe opracowanie liternictwa stosowanego do końca lat 80-tych na oznakowaniu i napisach dworcowych w Polsce. Pomimo wprowadzonych poprawek nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że czcionce tej daleko do oryginału. Niestety, poza wiedzą o proweniencji czcionki (pochodna Paneuropy), nie dysponowałem żadnym oficjalnym wzorcem aby rozwiać lub potwierdzić swoje wątpliwości.

Jeszcze w maju, w trakcie poszukiwania norm dotyczących napisów eksploatacyjnych na wagonach, na którymś forum mignął mi przed oczami tytuł: Katalog napisów i znaków informacyjnych PKP i PKS. Zaintrygowany wpisałem dokładnie ten tytuł w wyszukiwarkę i, ku mojemu zaskoczeniu, pierwszą pozycją w wynikach była aukcja rzeczonego dzieła na Allegro… Cztery dni później katalog leżał już na moim biurku.

Zakup okazał się wyjątkowo udany. Katalog jest kompletną identyfikacją graficzną dla dworców opracowaną na potrzeby PKP i PKS przez Komisję Problemową do Spraw Koordynacji Projektowania Wnętrz Transportu pod koniec lat 60. XX wieku. Ponad 350 wzorów napisów i piktogramów! Dla mnie jednak w tej chwili najważniejszy był znajdujący się na samym początku katalogu wzorzec czcionki oraz koronne stwierdzenie:

W napisach informacyjnych należy stosować wyłącznie litery o kroju paneuropy grubej (…).

Istnieją gotowe czcionki będące dokładnym odpowiednikiem Paneuropy lub do niej zbliżone (np. Futura), niestety wszystkie są dostępne na licencjach komercyjnych lub mocno ograniczających ich darmowe zastosowanie. Tak więc ponownie przeprosiłem się z FontForgem i po kilku wieczorach udało mi się wyciosać kolejny kolejowy font do kolekcji, czcionkę Dworcowa PKP Classic.

Dworcowa PKP Classic

Czcionka dostępna jest do pobrania tutaj. Czcionka zawiera nie tylko podstawowe litery alfabetu łacińskiego, ale także diakrytyki z języka polskiego, czeskiego, niemieckiego, znaki przestankowe oraz niektóre symbole spotykane na rozkładach jazdy.

Nowa czcionka zastąpiła także dotychczas stosowaną w generatorach oznakowania dworców oraz oznakowania posterunków ruchu z epoki IV. Przy okazji dodałem także do generatorów oznakowanie z „późnej” epoki trzeciej (jest to właściwie oznakowanie z epoki IV z dodatkową czarną ramką).

Ze względów archiwalnych na stronie dalej będzie dostępny poprzednik Dworcowej PKP Classic, czyli czcionka Dworcowa PKP New, ale zachęcam was do korzystania z najnowszego opracowania.

Miłego sklejania i pisania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele