Tarcza ostrzegawcza na pomoście, Wolsztyn
Galerie | W obiektywie

W obiektywie: pomosty sygnałowe lekkie

Dzisiejsza galeria z cyklu W obiektywie poświęcona jest ostatnim pomostom sygnałowym lekkiej konstrukcji, jakie zachowały się w Polsce.

W pierwszej kolejności zajmiemy się dwoma pomostami sygnałowymi ze stacji Wschowa. Pomosty te zostały wyprodukowane w 1920 roku i zostały ustawione nad odgałęzieniem z Lipinki Głogowskiej. Jeden z pomostów był przeznaczony pod semafor wjazdowy P1/2, drugi natomiast pod tarczę ostrzegawczą ToP do tegoż semafora. Pomimo różnych sygnalizatorów „na pokładzie”, oba pomosty mają taką samą konstrukcję. W 2013 roku pomosty zostały zdemontowane, i trafiły do Parowozowni Skierniewice, gdzie oczekują na renowację. Poniższa galeria pokazuje ich obecny stan w miejscu składowania (jeden pomost został już zabezpieczony antykorozyjnie).

Pod poniższymi linkami możecie znaleźć zdjęcia powyższych pomostów jeszcze przed demontażem:

Ze względu na nietypową konstrukcję, osobny zbiór zdjęć chciałbym poświęcić tarczy ostrzegawczej wiszącej pochodzącej z pomostu ze Wschowy.

Przyjrzymy się jeszcze ostatniemu pomostowi konstrukcji lekkiej w Polsce, który stoi na swoim miejscu – pomostowi tarczy ostrzegawczej ToB na wjeździe na stację Wolsztyn od strony Żagania (zdjęcia autorstwa Pawła Nogalskiego). Pomost i sama tarcza różni się w kilku istotnych szczegółach od swojego odpowiednika ze Wschowy.

Jako uzupełnienie do powyższej galerii, na stronie Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni znajdziecie fotorelację z renowacji pomostu w 2008 roku

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele