Revell BR01 i BR02, zawartość pudełka.
Aktualności

Znowu coś z zupełnie innej beczki, czyli unboxing Revell BR01/BR02

Nie tak dawno przyszło mi rozstać się z zespołem, w którym przez ostatnie 4 lata miałem okazję zdobywać szlify programisty-archeologa. Pożegnalny upominek, jaki otrzymałem od koleżanek i kolegów, aż mnie onieśmielił – jest to chyba największy (dwa modele w jednym pudle!) zestaw Revella – parowozy pośpieszne BR01 i BR02 (nr kat. 02158).

Zapewne trochę wody w Wiśle upłynie zanim zabiorę się za sklejanie tego zacnego zestawu, więc w podziękowaniu postanowiłem zrobić chociaż relację z rozpakowania, czy też jak to się teraz zwięźle określa – unboxing.

Trzeba przyznać, że zestaw jest naprawdę pokaźny, a pudło wypełnione po brzegi. Nawet sama instrukcja to 36-stronicowa książeczka.

Revell BR01 i BR02, pudełko   Revell BR01 i BR02, zawartość pudełka.   Revell BR01 i BR02, wypraski do BR01   Revell BR01 i BR02, instrukcja sklejania

Revell miewa różnej jakości modele, ale ten jest dopieszczony w każdym detalu. Każdy parowóz to 7 wyprasek, przy czym części zostały tak rozłożone, aby wstępnie posiadały już właściwy kolor (czarny lub czerwony). Nawet najdrobniejsze części nie noszą śladów nadlewek. Wypychacze i miejsca mocowania części do ramek są umieszczone na tyle przemyślnie i dyskretnie, by nie szpecić sklejonego modelu nawet przy minimalnej obróbce. Bardzo miłym akcentem jest układ napędowy rozłożony osobno na korbowody, wiązary i stawidła z krzyżulcem oraz tak samo pieczołowicie potraktowany układ hamulcowy. Szkoda, że armatura kotła także nie jest osobno, ale i tak płaskorzeźba na walczaku robi wrażenie stopniem uszczegółowienia.

Czerwone wypraski do BR01   Detale wyprasek do BR01   Detale wyprasek do BR01   Czarne wypraski do BR01 Detale wyprasek do BR01   Detale wyprasek do BR01   Wypraski do tendra T32   Detale wyprasek do tendra T32 Detale wyprasek do tendra T32   Wypraski z przezroczystymi elementami   Kalkomanie do BR01 i BR02

BR02 to właściwie czterocylindrowa wersja BR01. Autorzy modelu sprytnie podeszli do tematu podmieniając trzy ramki: dochodzą więc elementy potrzebne do odtworzenia podwójnej maszyny bliźniaczej (tak, są elementy do wykonania wewnętrznych korbowodów!), mniejsze wiatrownice oraz całkowicie inny tender – T30.

Wypraski do BR02   Wypraski do BR02   Wypraski do tendra T30

Oczywiście zaraz po rozpakowaniu przyszło mi do głowy, że w końcu BR01 to protoplasta BR03, a stąd już prosta droga do Pm2. Porównanie rysunków z instrukcji z bokorysami z Kolei Małych i Dużych dało pozytywny rezultat: BR01 z tendrem T32 jest dobrym materiałem wyjściowym do konwersji. Pewnych zmian będzie wymagał układ zbieralników na kotle, położenie tylnej osi tocznej i układ wykrojów z przodu ostoi – ale nie takie rzeczy się robiło :)

Revell BR01, porównanie z Pm2

Rysunek Pm2 w opracowaniu Krystyny i Krzysztofa Wiśniewskich pochodzi z artykułu Bogdana Pokropińskiego Parowozy serii Pm2, Koleje Małe i Duże nr 2, listopad 2000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele