Schrony przeciwodłamkowe, Skierniewice
Aktualności

Trochę militariów

Opracowanie rogatki ciągnie się niemiłosiernie i ani się obejrzałem jak od ostatniego wpisu minęły trzy miesiące. Tak więc aby stworzyć pozory aktywności w Repozytorium i trochę odpocząć od rogatkowego szaleństwa, na warsztat wziąłem kolejny obiekt z kolejowego sąsiedztwa, tym razem o charakterze militarnym.

Chodzi mianowicie o wciąż powszechnie spotykane na polskich stacjach jednoosobowe schrony przeciwodłamkowe zwane potocznie Einmannbunker. Te proste, wolnostojące betonowe schrony były podczas II Wojny Światowej wszechobecne we wszystkich niemieckich instalacjach przemysłowych, gdzie otwarta przestrzeń i brak innej formy ochrony szczególnie narażała personel na skutki nalotów. Konstrukcje były w stanie uchronić przed odłamkami lub zabłąkanymi kulami, nie dawały jednak żadnych szans przeżycia w przypadku bezpośredniego lub bliskiego trafienia. Mimo to, jeszcze do końca lat sześćdziesiątych XX wieku doktryna przysposobienia obronnego przypisywała im walory schronienia przeciwatomowego. Obecnie, ich pierwotne przeznaczenie powoli zatarł upływ czasu i przy okazji kolejnych przebudów lub modernizacji stacji schrony te są usuwane.

Opracowanie schronu inauguruje nową skalę na Repozytorium – 1:35, która na pewno ucieszy miłośników małej pancerki. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym projektu trochę nie skomplikował – w skali 1:25 i 1:35 istnieje możliwość wykonania otwieranego włazu. Miłego sklejania.

Schrony przeciwodłamkowe, Skierniewice

8 komentarzy

 1. nieznane cóś ktuś 24 września 2016 o 21:47

  Kiedy będzie ta rogatka potrzebna mi do makiety w skali 1:25

 2. Bosman 24 września 2016 o 21:54

  Nie mam za złe, ale oczekiwanie na nowości jest cudowną szkołą cierpliwości. czy długo jeszcze?
  pozdrawiam

  1. Paweł Adamowicz 30 września 2016 o 13:42

   Już/wreszcie jest: http://pkprepo.net/rogatka-mechaniczna/! Przepraszam, że tak długo to trwało.

 3. Chopin 6 stycznia 2017 o 21:25

  Dla jakiej grubości lub gramatury papieru przewidziany jest projekt? Wydrukowałem chyba na zbyt grubym, i miałem problemy ze spasowaniem wnętrza.

  1. Paweł Adamowicz 15 stycznia 2017 o 20:42

   http://pkprepo.net/faq-modele/#papier
   Z którą skalą był problem? Testowe sklejanie zrobiłem tylko dla 1:25 i H0.

 4. Chopin 29 stycznia 2017 o 19:55

  Z 1:25. Części 3c i 1d weszły na wcisk po znacznym zeszlifowaniu, a i tak przekrojami były większe niż zaznaczone otwory w częściach 1b i 3b. Drzwi część 4 też weszły na wcisk. Dlatego zastanawiam się, na ile to moje błędy klejenia/druku lub może jakieś nieścisłości w projekcie. Ewentualnie jak wycinać? Bo może trzeba odcinać obrys elementów, i wtedy było by to jakieś rozwiązanie (niwelowały by się te różnice wymiarowe).

  1. Paweł Adamowicz 5 lutego 2017 o 09:53

   W takim razie będę musiał zweryfikować projekt jeszcze raz. Przy testowym sklejaniu wyszło mi, że w złą stronę uwzględniłem grubość kartonu, ale nie sprawdziłem jak to się skleja po poprawce. Co do wycinania, to raczej należy wycinać części wzdłuż środka konturu – teoretycznie obrys powinien być minimalnie cienki (~0,01mm), ale w praktyce na różnych drukarkach wychodzi grubszy lub prawie niewidoczny.

 5. Chopin 16 lutego 2017 o 18:57

  To by mogło być przyczyną, że „okna” i „ościeżnice” tak ciasno wchodziły miedzy zewnętrzną i wewnętrzną ściankę i były jakby większe niż zaznaczone otwory. Za jakiś czas będę chciał skleić ten schron jeszcze raz, uwzględniając to co mi wyszło za pierwszym razem. A na razie zadowolę się wersją z „wnętrzem”, ale z otwartymi na stałe drzwiami, bez możliwości zamykania ;-) „Szczęściem w nieszczęściu” na tym modelu chciałem przećwiczyć tworzenie struktury betonu, więc szpachlowanie i szlifowanie nie jest wielkim problemem ;-) I tak jestem wdzięczny, za ten modelik, bo już miałem go zaprojektować sobie sam ;-) A tu taka niespodzianka :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele