Porównanie soczewek 1:25 i prawdziwej soczewki
Aktualności

Soczewki schodkowe w 1:25? Tak!

Kilka tygodni temu przyszła do mnie paczuszka z dość ciekawą zawartością…

Paczuszka   Paczuszka   Soczewki schodkowe 1:25

Nie, to nie są soczewki kontaktowe – to soczewki Fresnela do sygnalizatora świetlnego w skali 1:25! Mariusz Ławicki, właściciel manufaktury hiperrealistycznych detali do modeli kolejowych Mario Modelario, postanowił zmierzyć się z modelem semafora świetlnego z Repozytorium. Z racji możliwości technicznych jakimi dysponuje (precyzyjny druk 3D), zdecydował się wzbogacić model o realistyczne soczewki. Efektem swoich eksperymentów postanowił podzielić się także ze mną.

Wrażenie jest powalające. Detale wykonane są bardzo precyzyjnie i w pełni zachowują właściwe proporcje prawdziwej soczewki. Zgadza się nawet ilość schodków w soczewce. Co więcej, schodki nie są zamarkowane nacięciami po wewnętrznej stronie – soczewka faktycznie jest wklęsło-wypukła, tak jak w oryginale. Brak jedynie odwzorowania sektora odchylającego, ale przy tej wielkości elementu jest to detal, którego i tak nie byłoby widać.

Soczewki schodkowe 1:25   Soczewki schodkowe 1:25   Soczewki schodkowe 1:25

Soczewki wykonane są z przezroczystej żywicy – bez pęcherzy czy „niedolewek”. Wlewka z formy jest na tyle przemyślnie umieszczona, że można ją bez większego trudu odłamać, nie uszkadzając części. Należy jednak przy tej operacji zachować ostrożność – żywica jest dość krucha. Przed umieszczeniem soczewki w modelu warto delikatnie przejechać jej tylną krawędzią po bardzo drobnym papierze ściernym, a następnie po zwykłej kartce papieru w celu pozbycia się śladu po wlewce.

Na szybko wydobyłem z lamusa mój stary model semafora pięciokomorowego i przymierzyłem do niego soczewki. Efekt jest oszałamiający (zgadnijcie, na którym zdjęciu jest prawdziwy semafor):

Soczewka 1:25, światło pomarańczowe   Soczewka 1:25, światło pomarańczowe   Soczewka 1:25, światło białe   Prawdziwe światło na sygnalizatorze

Sądzę, że chyba najlepszym świadectwem dla modelu jest porównanie z oryginałem:

Porównanie soczewek 1:25 i prawdziwej soczewki   Porównanie soczewek 1:25 i prawdziwej soczewki   Porównanie soczewek 1:25 i prawdziwej soczewki   Porównanie soczewek 1:25 i prawdziwej soczewki

Dla zainteresowanych poniżej jeszcze kilka fotek prawdziwej soczewki schodkowej z semafora. Gwoli ścisłości – jest to soczewka zewnętrzna. Pełny układ optyczny pojedynczego światła składa się jeszcze z drugiej, mniejszej soczewki w odpowiednim kolorze. Jedynie światła białe (manewrowe, wskaźnik W3 itp.) posiadają tylko soczewkę zewnętrzną, która jest dodatkowo zmatowiona na zewnętrznej powierzchni.

Soczewka sygnalizacyjna zewnętrzna, widok ogólny   Soczewka sygnalizacyjna zewnętrzna, widok ogólny   Soczewka sygnalizacyjna, strona wewnętrzna Soczewka sygnalizacyjna zewnętrzna, detal   Soczewka sygnalizacyjna zewnętrzna, detal   Soczewka sygnalizacyjna zewnętrzna, detal

Na koniec, mały bonus, jaki znalazł się w paczce – miniaturowe pokrętło. Zaledwie próbka cudów jakie można znaleźć w wytwórni Mariusza.

Pokrętło pięcioramienne

Serdecznie dziękuję za podesłane części. Soczewki staną się elementem planowanego przeze mnie zestawu demonstracyjnego (semafor, powtarzacz i tarcza ostrzegawcza), który wzbogaci wystawę sygnalizacji kolejowej w Parowozowni Skierniewice.

Wy też możecie zaopatrzyć się w soczewki do sygnalizatora świetlnego za pośrednictwem strony Manufaktury Modelarskiej. Możecie także prześledzić powstawanie modelu Mariusza na czarnym Forum.

4 komentarze

  1. Bosman 30 października 2016 o 21:27

    Wszedłem również w posiadaniu takowych, aczkolwiek jeszcze nie zainstalowałem tam gdzie należy. Ale w ogóle wyroby z Manufaktury są detalicznie na poziomie ***** VSOP. Tylko kupować i nie będziecie żałować

  2. pado 23 listopada 2016 o 14:47

    Ja też korzystam z usług Manufaktury Mariusza i jestem oczarowany jakością wydruków. Prezentowane soczewki to rewelacja ;)

  3. Automatyk 21 czerwca 2018 o 19:47

    Tak naprawdę to w świetle manewrowym białym, jest wewnętrzna soczewka matowobiała (rozpraszająca) i zewnętrzna (Fresnela) przezroczysta. To jest cały układ optyczny komory sygnałowej nie licząc żarówek. Pozdrawiam

    1. Paweł Adamowicz 14 lipca 2018 o 20:00

      Ok, dzięki za info. Ja dwukrotnie spotkałem się z rozwiązaniem, gdzie zewnętrzna soczewka była zmatowiona, a wewnętrznej w ogóle nie było. W obu przypadkach było to światło sygnału zastępczego – czy jest to normalne rozwiązanie, czy też jakaś prowizorka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele