Idzie nowe
Aktualności

Idzie nowe

Idzie nowe

Po ponad dwóch latach bezruchu, przyszła pora na zmiany, porządki i nowości. Przede wszystkim Repozytorium w znanej dotychczas formie i lokalizacji przeszło do historii. Doskonale zdaję sobie sprawę, że dotychczasowy adres – pkprepo.xaa.pl – zdążył już okrzepnąć na liście zakładek w przeglądarce niejednego modelarza kolejowego. Niestety, domena xaa.pl okazała się należeć do kategorii tych śmieciowych, które na wielu komputerach są blokowane przez oprogramowanie antywirusowe, niezależnie od tego dokąd prowadzą.

W związku z tym Repozytorium w swojej czwartej już odsłonie doczekało się wreszcie własnej domeny: pkprepo.net. Zmiana adresu stała się także doskonałą okazją do przebudowy układu strony i dodania paru nowych bajerów. Przede wszystkim Repozytorium weszło wreszcie w XXI wiek i przyjęło formę przyjazną dla komórek. Poza dotychczas istniejącą możliwością komentowania modeli, możecie je teraz także oceniać, klikając na małe latarnie zwrotnicowe po tytułem. Kolejnym przejawem wyjścia z epoki kamienia gładzonego i Internet Explorera 6 jest to, że Repozytorium znajdziecie teraz także na Facebooku.

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Głupio by było wracać po dwóch latach milczenia z odmalowaną fasadą i pustymi rękami. Dlatego też, w dziale sygnalizacji kształtowej znajdziecie zupełnie nowe opracowanie – semafor kształtowy na słupie kratownicowym. Tradycyjnie model można wykonać w kilkudziesięciu (!) rożnych wariantach – w zależności od przyjętej wysokości i wyposażenia. Kolejnym nowym modelem jest tarcza ostrzegawcza stała, jako uzupełnienie do istniejącego już modelu tarczy ostrzegawczej.

Poza tym sukcesywnie odświeżane są stare opracowania. Poprawione zostały modele kształtowej tarczy zaporowej i manewrowej (dodana skrzynka zwrotna pędni podziemnej oraz poprawione odwzorowanie napędu elektrycznego). Zupełnie od nowa opracowałem także model sygnalizatora świetlnego w skali 1:25. Oczywiście, w planach są kolejne nowe modele jak i „modernizacje”.

Jeszcze jedna nowinką jaka zastaniecie w Repozytorium są artykuły o infrastrukturze kolejowej. Oczekujących hiper-rzetelnych monografii od razu rozczaruję – artykuły będą najczęściej stanowić ersatz przepisów i wiedzy rozparcelowanej po licznych książkach i dokumentacji, bez zbytniego zagłębiania się w historię i teorię sterowania ruchem kolejowym. Poza tym nie będę ukrywał, że nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, więc jeśli wyłapiecie jakieś błędy lub nieścisłości, dajcie znać, żebym wprowadził odpowiednie poprawki. Na początek zapraszam do lektury artykułu o barwach stosowanych w malowaniu sygnalizacji kolejowej w Polsce.

Dobra, starczy już tego przydługiego wstępu. Czekam na wasze uwagi i komentarze i propozycje dalszej rozbudowy Repozytorium.

I jak zawsze życzę przyjemnego sklejania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele