Na warsztacie - rogatka, elementy stojaka grupy C
Aktualności

Co na tapecie?

Stali Czytelnicy są już chyba przyzwyczajeni do przestojów w Repozytorium. Ale spokojnie, trwają prace nad kolejnymi modelami. Przede wszystkim powoli kształtu nabiera opracowanie rogatki mechanicznej – na szczęście uda się upchnąć w jednym modelu wszystkie możliwe wersje, włączając w to wszystkie potencjalne przyległości jak windy rogatkowe, skrzynki krążków załomowych itd. Mam tylko nadzieję, że połapiecie się w instrukcji…

Miłośnicy małej kolei celujący w schyłkową epokę V zapewne ucieszą się na odświeżane opracowanie współczesnych wskaźników kolejowych, zgodne z Ie-102. Amatorów żelaznych szlaków sprzed upadku Żelaznej Kurtyny uspokajam – wskaźniki wzoru 1950 (zgodne z albumem grupy 0) znajdą się w także opracowanych na nowo historycznych wskaźnikach kolejowych. Ogółem opracowania oznakowania stałego zostaną pogrupowane epokami, tak aby modelarzom łatwiej było dobrać znaki do czasookresu swojej dioramy lub makiety.

W bólach rodzi się też kolejne moje dzieło literackie, czyli sążnisty artykuł o historii kolejowej sygnalizacji świetlnej w Polsce. Wiem, że tematyka była już poruszana w prasie hobbystycznej (por. Z. Tucholski: Historia semafora, cz.3, Świat Kolei 12/2011), ja jednak chciałbym podejść do tematu bardziej od strony modelarskiej.

Przy okazji tematu rogatki Repozytorium zwróciło na siebie uwagę modelarzy niekolejowych. W związku z tym pojawia się też coraz więcej pytań o modele w pancernej skali 1:35. Spieszę donieść, że opracowania z pogranicza kolejowo-drogowego (znaki drogowe, wskaźniki kolejowe, być może także rogatka) pojawią się także w trzydziestce-piątce. Rosnące zainteresowanie infrastrukturą drogową przymusiło mnie także, żeby odkopać napoczęte opracowanie historycznych znaków drogowych. Podobnie jak modele wskaźników kolejowych, będą one podzielone epokami historycznymi.

Poniżej, dla zaostrzenia apetytu, kilka migawek z dotychczasowych prac nad modelami.

Na warsztacie - rogatka, elementy drągów Na warsztacie - rogatka, elementy stojaka grupy C Wskaźniki ETCS wzoru 2014, zgodne z Ie-102. Znaki drogowe, Polska 1946-1955

4 komentarze

  1. Mariusz 29 kwietnia 2016 o 00:40

    Rogatka wspaniała sprawa. Dość już tych nudnych podstawek pod modele w postaci prostego odcinka toru! :-)

  2. Greif 28 czerwca 2016 o 02:45

    Czekam nadal na postępy :D

    1. Paweł Adamowicz 18 lipca 2016 o 18:24

      Opracowanie powoli posuwa się do przodu, ale musiałem zrobić sobie chwilę przerwy w tym temacie. W międzyczasie, jako odskocznia, powstał inny model, którego nie przewidywałem w momencie pisania tego posta.

  3. kolejoż 28 października 2016 o 16:53

    kiedy będzie reszta modeli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele