Tablica ostrzegawcza dla linii zelektryfikowanych
Aktualności

Baczność! Wysokie napięcie!

Tablica ostrzegawcza dla linii zelektryfikowanych

Ostatnio natknąłem się na nowe źródło dokumentacji do różnych drobiazgów związanych z infrastrukturą kolejową. Kilka lat temu Biblioteka Cyfrowa Politechniki Lubelskiej podjęła się cyfryzacji i upublicznienia wszystkich norm branżowych ze swoich zbiorów. Lwią część kolekcji stanową normy z branży kolejowej, wiele z nich o dość dużym potencjale modelarskim.

Tak więc na początek postanowiłem przyjrzeć się bliżej dokumentowi BN-77/9317-76, a mówiąc po ludzku normie opisującej tablice ostrzegające przed wysokim napięciem w sieci trakcyjnej. Do końca lat 90. XX wieku tablice tego wzoru były powszechnym widokiem na peronach wielu stacji w Polsce. Zawsze intrygowało mnie dlaczego używano na nich bardziej archaicznego słowa BACZNOŚĆ zamiast UWAGA…

Efektem starcia z wyżej wymienionym dokumentem jest nowe opracowanie, które znajdziecie w dziale Pozostała infrastruktura kolejowa. Ciekawostką jest, że już kiedyś popełniłem ten model, ale w toku licznych przeprowadzek Repozytorium przepadł bezpowrotnie w mrocznych czeluściach Internetu.

Miłego sklejania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej pobierane

Najlepiej oceniane modele